WEBSWAN.IR

WEBSWAN.IR
پیوندهای روزانه

چگونه افراد حسود را بشناسیم؟

دوشنبه, ۲۶ بهمن ۱۳۹۴، ۰۲:۵۵ ب.ظ

چگونه افراد حسود را بشناسیم ؟

حسادت یا به عبارتی کمی فارسی تر، همان تنگ نظری ، خصلتی است  که طبق تاریخ ظاهرا از لحظه امتناع شیطان از سجده کردن به انسان و پس ازآن در داستانی دیگربا مقابله هابیل و قابیل که اولین فرزندان آدم  بوده اند در میان انسانها گسترش یافت و تا امروز نیز به صورتی رایج در خصوصیات اخلاقی اکثر انسانها دیده می شود .

حتی در صورت عدم گرایش به مسائل معنوی و انکار همه روایتها و داستانهایی که در ابتدا به دو مورد نمونه از آن  نیز اشاره شد ، باز چیزی از اصل قضیه  کاسته نمی شود چرا که به وضوح می توان این رفتار خاص را هر روز مشاهده کرد که میزان گستردگی آن در طیفهای یک جامعه به شرایط فرهنگی، اقتصادی ، امنیتی و ... آن جامعه باز میگردد که متاسفانه ما ایرانی ها به دلایلی متعدد در طول تاریخ ، مردمی مستعد برای داشتن چنین خصلتی بوده ایم .

در اینجا هدف ، کنکاش و بررسی علل پیدایش خصوصیتهای اخلاقی نکوهیده در میان مردم نیست بلکه هدف تشخیص درست این رفتار از سایررفتارها و روش دفع آفتهای ناشی از آن است .

بدون شک هرگاه انسان به نقاط ضعف خود پی ببرد ، به طور غریزی واکنشهای متقابلی را نشان خواهد داد که در هر حال ، تلاشی برای پوشش دادن به این ضعفها محسوب خواهد شد .

در یک زمین صاف وهموار هرگاه قسمتی بلندتراز سطح سایر نقاط نباشد، کلمه" بالا " و" پایین " برای قیاس آن سطح کاربرد نخواهد داشت ، پس طبق همین اصل ، "مقایسه" عاملی  است که در برجسته و متمایز کردن هر چیزی نقش اصلی را ایفا می کند .

با توجه به این نکته می توان واکنشهای غریزی انسان برای پوشش نقاط ضعف خود را بهتر شناخت اینگونه که گاه این تلاشها در جهت ارتقاء دادن دلایل ایجاد کننده نقاط ضعف صورت می گیرند و گاه در جهت از بین بردن تمایزهایی است که نقاط ضعف را برجسته میکنند.

عده کمی برای جبران ضعفهای خود ،بر قدرت و توانایی هایشان تکیه میکنند تا با تلاش، سطح خود را ارتقاء دهند. در این گروه در اکثر موارد نشانه های کمتری از رفتارهای حسادت آمیز دیده می شود زیرا هرگاه  طبق "اصل مقایسه" در موقعیتی قرار گیرند که سطحی بالاتر از خود را حس کنند، به هر شکل ممکن در صدد رساندن خود به آن سطح بر می آیند مگر آنکه در پی تلاشهایی که صورت می دهند ، به نتیجه مطلوب نرسند که وقوع واکنشهای حسادت آمیز در چنین زمانی چندان دور از احتمال نخواهد بود.

اما اکثر انسانها در مواجه با شرایطی که سطحی بالاتر از خود را می بینند به هر شکل سعی می کنند تا این سطح را پایین بکشند تا کوتاهی خودشان به چشم نیاید.

نقطه شروع انواع رفتارهای تنگ نظرانه از همین گروه انسانها سرخواهد زد و برای مقصود خود از هیچ عملی دریغ نمی کنند.

اینگونه افراد برای به چالش کشیدن سوژه مورد هدف خود روشهای متفاوتی را بکار میبرند که در ساده ترین حالت ما نیز براحتی متوجه اغراض او خواهیم شد اما گاهی رفتارهایی را شاهد خواهیم بود که براحتی نمی توان مرز حسادت با ابراز دوستی را تشخیص داد.

در ادامه به برخی شناسه های کلیدی درباره این افراد اشاره می شود.


بدون دعوت ابراز عقیده می کنند

احتمالا برای همه پیش آمده است که وقتی در موقعیت جدید قرار می گیریم یا وسیله و امکانات جدیدی می خریم و یا کارموفقیت آمیز جدیدی را بتازگی به انجام می رسانیم ، فرد یا افرادی در مورد آن به ما نظر می دهند.

یکی از این موارد به ظاهر پیچیده دقیقا در چنین شرایطی نمود پیدا میکند  که شخصی بدون خواست و دعوت ما ، به طور خودجوش نسبت به چیزی  در مورد ما ابراز عقیده و نظر خواهد کرد . تفسیر چنین واکنشی قطعا از دو صورت خارج نیست ، یا از احساس دوستی طرف مقابل ما بوده است که بدون اجازه ما نسبت به مسائل شخصیمان ابراز نظر کرده است و یا هدفی حسادت آمیز او را ترغیب به ابراز نظری تلویحی در خصوص ما کرده است که گاهی حتی ممکن است در متن نظر او نکات مثبتی شنیده شود اما این نکات مثبت، زمینه سازی برای گرفتن مجوز نظر دادن برای دفعات بعدی در خصوص ما خواهد بود که بدون شک در دفعات بعد ، کم کم نظرات تخریب کننده و هدف دار  خود را القا خواهد کرد.

·         پس یکی ازنشانه های مهم شناخت اینگونه افراد توجه به کسانی است که بدون تمایل ما درباره مسائل پیرامون ما نظر می دهند.


      واهمه ای از دروغ پردازی ندارند

·         یکی دیگر از نشانه های مشترک میان خصلت حسادت وسایر خصلتهای فرومایه ، دروغ گفتن است که معمولا اینگونه افراد هرگز نمی توانند افرادی راستگو باشند .


      تظاهر به مظلوم بودن می کنند

این افراد گاهی رفتارهای عجیبی در پیامد حسادتهای خود بکار می برند که به ظاهر چندان منطقی نیست اما در نهایت برای رسیدن به هدفشان کاملا کاربردی و حساب شده است از جمله نمایش مظلوم نمایی به فرد رقیب برای جلب اعتماد و ترحم او است که با این شیوه به اندازه مورد نظر به طرف مقابل نزدیک می شوند تا مقاصد خود را به انجام برسانند.این شیوه یکی از عجیب ترین و ناجوانمردانه ترین روشها است ، چرا که طرف مقابل در دنیای ساده خود هرگز تصور نخواهد کرد که در پوست بره آرامی که مقابلش قرار گرفته گرگی نهفته باشد.


 دور اندیشانی منفی گرا هستند

از دیگر خصلتهای افراد حسود، دور اندیشی البته از نوع منفی آن است . همیشه صفت دور اندیشی یک مزیت برای افراد محسوب خواهد شد زیرا فرد با برآورد مسیر پیش روی خود در آینده ، برنامه ریزی مفیدی برای زندگی اش می کند  اما در افراد حسود که معمولا روی فرد خاصی متمرکزشده اند اینکار به گونه ای دیگر شکل می گیرد زیرا در این حالت چیزی که مورد برآورد قرار گرفته است ، مسیر پیش روی حاسد نیست بلکه هدف ارزیابی آینده فرد قربانی حسادت است.

اصولا این بخش از رفتارهای افراد حسود بخشی کاملا پنهان است که در مخیله و پندار و گمان آنها سپری می شود و در نهایت واکنشهای عجیبی در عمل به ظهور می پیوندد چرا که معمولا فرد مورد نظر آنها در آینده ، بهتر از آن چیزی دیده می شود که در حال حاضر است و برای ممانعت از بروز این اتفاق اقداماتی را طراحی می کنند و به انجام می رسانند، حال در نظر بگیرید که فرد قربانی بدون کوچکترین اطلاع از فرایند پیش روی خود و صرفا به دلیل گمانهای غلط یک شخص ، دستخوش اتفاق یا فرایندهای ناخوشایند می شود و همواره سردرگم خواهد ماند که دلیل بروز این نابسمانی ها از چیست. برای شناسایی یا برخورد با این نشانه از رفتارهای حسادت آمیز هیچ راهی وجود ندارد و همواره فرد قربانی در نهایت بی اطلاعی در دام قرار خواهد گرفت.


مبالغه و چاپلوسی از حریف ، اما تک به تک

با سپاس از بازدید کننده گرامی (آریانتس)

 از دیگرترفندهای انها برای نزدیکی به طعمه و جلب نظر او این است که در خفا وبه صورت رو در رو بدون حضور کسی از طعمه تعریف و تمجید می کنند تا نظر او را به خود جلب کنند ولی درجمع دیگران  از این تعریفها خبری نیست چون این تعریفها فقط برای فریب طعمه بوده است .


 تاکتیکهای بعد از آشکار شدن حسادت

در هر حال شاید لحظه و زمانی فرا برسد که ناگزیر باشید تا پرده های پوشش دهنده بین خود و فرد حسود را کنار بزنید ، اگر به چنین شرایطی برسید اصولا پشیمانی و ندامت جزءِ فرضهای بعید به نظر می رسد که حتی اگر هم چنین نمایشی را شاهد بودید باز به اصل واقعیت آن باید شک داشت ، چرا که این نیز به تنهای یک ترفند برای پوششی جدید است و درد حسادت از دردهای بی درمان است (مگر با استعانت از آفریدگار بزرگ) .

متدوال ترین حالت در زمان رو شدن دست حسود، یا فرار به جلو است ( فرار به جلو یعنی چه ؟ ) و یا انکار.

در هر صورت پس از این چالش فرسایشی ، اقدامات بعدی او تا حدودی قابل پیش بینی است بدین صورت که برای خنثی کردن افشاگری های احتمالی شما نزد دیگران و حفظ آبرو و موقعیت اجتماعیِ به خطرافتاده اش  ، سعی در جلب هر کس که به نحوی با شما در ارتباط است خواهد کرد و برای این منظور از بذل و بخشش هر آنچه در توانش است دریغ نمی کند.شاید این دست نوشته یا به نوعی مقاله در حال حاضرشرح کاملی از همه خصوصیات این گونه افراد نباشد . در صورت تمایل می توانید نقطه نظرات و راهنمایی های خود را جهت تکمیل مبحث شخصیت شناسی از افراد تنگ نظر در بخش نظرات همین قسمت به ثبت برسانید.

 

 • موافقین ۰ مخالفین ۰
 • ۹۴/۱۱/۲۶
 • ۱۹۵۸۱ نمایش

نظرات (۱۹)

سلام واقعاعالی هست من خواهرم نسبت بهم حسادت داره وبادروغاش بین من وخواهرای دیگم دشمنی انداخته ازبس پشت سرم بدگویی کرده من موقعیت عالی دراجتماع دارم وخواهرم شوهرش معتادهست ودختری معلول داره رواعتیادشوهرش خونش ازدست دا دوالان اجاره نشین هست وبه خاطرحسادت بامن هرروزبرام نقشه میکشه خدالعنت کنه ادم حسود

واقعا مطلبتون جامع و کامل بود 
من وقتی میبینم مردم اینقدر به من حسادت میکنن اصلا اهمیتی نمیدم تازه خوشحال میشم هم درسم خوبه هم خوشگلم و معلما هم خیلی منو دوست دارن ریا نباشه ولی دوستام اصلا چشم ندارن ببینن
واقعا راست میگین توی کلاسمون ماشالا این قدر حسود زیاده که نگو بیشترشون به خا طر اینکه من درسام عالین و نظر خانم هارو به خودم جلب کردم حسودی میکنن خیلی از این سایت ممنونم که نکاتی رو بهم گوشزد کرد

سلام بخدا همه مطلب کاملا درسته خدا نگذره از افراد حسود چون خیلی وقتا این حسودا زندگیمو خراب کردن من تصمیم گرفتم نسبت به چنین اشخاص انسان نمایی کاملا بی تفاوت باشمو بجاش بسوزونمشون .
سلام و درود بر شما
با اقای محسن بسیار موافقم 
تقریبا میشه گفت تمام افرادی که زیراب ادم رو میزنن فامیل هستن و یا بظاهر دوستانی که ادم اعتماد میکنه و جیک و پوک زندگیش رو میریزه رو دایره که غلطه
و جالب اینجاست که اینگونه افراد بشدت ظاهر الصلاح هم هستن و اکثرا سنشون هم کم نیست یعنی پخته هستن یا مسن توشون از رنج سن کم ، کمتر پیدا میشه
کلا افراد مسن بعلت تجربه در این زمینه حرفه ای تر شدن ، این افراد کینه و نفرت عجیبی که ناشی از حسادت به موقعیت بهتر طعمه خود در حال یا آینده دارن 
وضعیتی که من تجربه کردم و برای همه عمر اگاهم کرد که بسیار محتاط باشم خصوصا در رابطه با فامیل کم رفت و امد کنم و کم گوی باشم و اگر فضولی از جانب کسی دیدم که دوست نداشتم رک گو باشم
رک گویی در برابر افراد حسود و بدخواه خصوصا جلوی جمع یا فامیل بهترین کمک رو برای ایمن بودن خودمون از انها پدید میاره
من امتحان کردم و به همه دوستان رک گویی و نترس بودن در برابر انها رو توصیه میکنم خصوصا در مورد افراد مسن تر که مجبوری احترام بیشتری هم بگذاری اما هر چیزی اندازه داره
اگر بفهمن که طرف مقابلشون ادم رک گویی هست و ممکنه جلوی جمع خیت بشن و سخصیت کاذبشون مخدوش بشه کمتر میتونن زندگی شما رو بهم بریزن
اگه میتونین رابطتتون رو قطع کنین که اصلا نوعلی نوره ، مگه ادم چقدر زنده است که بخواد این افراد عقده ای و بدخواه و حسود رو تحمل کنه 
به روح و روان خودمون و زندگیمون اهمیت بدیم
ممنون از نویسنده این مطلب که مطلب منم لحاظ کرده
شاد باشبد
واقعا زیبا بود و چقدر زندگی بین این افراد سخته ...بنظرم بیشتر حسود ها بین فامیل ها هستن تا غریبه ها و همین موضوع یکم سختش میکنه چون دائما بهت وصلن و از زندگیت خبر دارن و جسارت میخواد تا دکشون کنی ...خود ما قربانی همین افرادیم ....کسایی که بظاهر جون میدادن واسمون و پشت سر خنجر میزدن بهمون....خصلتهای شناخت اونها هم جست و جو تو زندگی شخصی و اهداف آدمهاست و پرسیدن زیاد از اطلاعات زندگی و برنامه های آیندست اونهم بصورت مکرر یا تیکه انداختن و دشمنی علنی با آدم.....اما بدتر و رذل تر از اونها دسته اولن که منافقان...انقدر در ظاهر باهات خوبن و رخنه تو زندگیت میکنن که فکر میکنی واقعا یه نعمت الهیه...در حالی که به خونت تشنست و یجایی پشت سرت لو میره یا میفهمی چه آدمیه....کلا باید کمتر در ارتباط بود با افراد منظور ارتباط صمیمیه و قدر خانوادرو دونست و کم گو باید بود در جمع و اینم باید دونست که اگر واقعا فهمیدید دشمنتونه بهر حال به اون رابطه اجبرای و مسموم حتی خانوادگی پایان داد چون عملا مثل اینه که دشمن رو راه بدی تو حریم زندگیت و این اصلا به صلاح نیست..و البته باید شجاع بود بعد از پایان رابطه و در صورت رویارویی کاملا شخص رو نادیده گرفت مهمترین اصل آرامش و موفقیت خودتونه نه ارتباط کاذب فامیلی یا دوستی که کلا مسمومه ..بازم ممنون از مطالبتون
پاسخ:
محسن عزیز ممنون از نظراتتون، دنیای این دوران سیاه تر از چیزی شده که به نظر می رسه !!!
شرافتِ تنهایی ، به مراتب ، بالاتر از به حقارت کشیده شدن ، بر اثر ارتباط با ادم نماهاست البته به شرط داشتن جسارت و تحمل درد تنهایی.
ما با خداوند رابطه خویشاوندی عمیق تری داریم چرا که او از روح خود در ما دمیده پس :

حَسْبُنَا اللّهُ وَنِعْمَ الْوَکِیلُ

عالی بود .حقیقت را بیان کردید.🌹
افراد حسود اغلب بیماران روحی هستن و خودشیفتگی دارن و چون خودشون به اون جایگاهی که تو ذهنشون دارن نرسیدن سعی میکنن طعمه شون رو که احتمال میدن در اینده با فاصله خیلی دوری از انها بهتر باشه قبل از رسیدن به بلاهای متعددی دچار کنن 
این افراد حسود براحتی هر چه تمام تر دروغ میگن و بلوف میزنن
یکی از طرفندهای انها برای نزدیکی به طعمه و جلب نظر او اینست که در خفا و شخصی و بدون حضور کسی از طعنه تعریف و تمجید میکنن تا نظر او را جلب کنن ولی در مجامع و در مقابل اسخاص دیگه از این تعریفها خبری نیست چون این تعریفها فقط برای گول زدن خود اون شخصه
پاسخ:
ضمن سپاس از مطالعه و مشارکت شما در این بحث ،
از خاطرات و نکاتی که در چند نظر اخیر ثبت فرمودید برداشتهای صورت گرفت که در انتهای مطلب اضافه شد.
موفق باشید
مان و خانوادم که با خانواده اونها قطع رابطه کردیم شروع کردن به گفتن اینه که ما اینا رپ خیلی دوس داریم بچه هاشون عین بچه های ما هستن و غیره
و همچنین ظاهرشون و تو مردمیشون رو برای رد گم کردن بهتر هم کردن
اینگونه افراد در اینچنین شرایطی دنبال لابی کردن میگردن و برای اون رشوه میدن و اونم بستگی به سطح خانوادشون داره مثلا این خانواده ظرف عتیقه به کسی میبخشن لباس چرم به کسی میدن تا ایتجوری افراد بیشتری رو در فامیل بر علیه خانواده قربانی حسادت دور خودشون جمع کنن تا تعدادشون بره بالا
در این مواقع بهترین کار گفتن حقیقت به افراد فامیله که در صورت پذیرش این هدایا از جانب این خانواده زیر منت خواهید رفت و ناخوداگاه برده انها خواهید شد 
بهترین راه حقیقت گویی رک گویی و افشا نقشه شوم و پلید انهاست که جواب میده
حیف این مطلب کاش ادامه انرا چاپ کنید تا خوانندگان استفاده کنند ، خوانندگان که مشارکت هم داشتن
منم درگیر یه همچین حسادت ریز و ازاد دهنده ای بودم که اگه لب می گشودم حسادت کنندگان انرا انکار میکردند
اغلب این افراد هوش منفی خیلی خوبی دارن مثلا من ۳۳ سالمه دختر عموم ۶۵ سالشه تو مشاجره ای که همیشه خوراکشه و مادرم بهش گفته بود که به مراوده جوونها چیکار داری گفته بود که دختر تو که جوون نیست
مادرم بهش گفته بود که تو که تا ۲-۳ سال پیش میگفتی جوونی چطور شد??
بلافاصله برای اینکه برچسب حسادت بهش نخوره گفته بود نه منظورم اینکه دخترت تیتیجر که نیست!!!!!!!
منظورم اینه که این دسته افراد کنه و حسود که ول کنن طعمشون نیستن هوش منفی خوبی هم در تخریب دارن
ترجیحا باید ازشون دور شد و رابطه رو قطع کرد حتی اگه فامیل خیلی تزدیک باشن 
کلکشون فقط اینطوری کنده میشه
ممنونم نکات مهمی را گوشزد کردید - 
ادامه این مطلب کجاست که مطالعه کنیم
باتشکر
پاسخ:
ادامه یافتن این مطلب مستلزم مشارکت خوانندگان آن بود که به دلیل عدم تبادل نظرات تا همین حد متوقف ماند.
 سپاس از بازدید شما
سلام.من و همسرو فرزندانم ازجانب ادمای همسرم مورد حسادت شدیدهستیم.تاجایی که جلوی چشم ما دروغ میگن.مثلا حرفی میزنن و خیلی راحت میگن ما نگفتیم.جلوی رومون باهامون خیلی خوبندولی پشت سرمون مثل گرگ درنده میمونن.اگه میتونستند مارو از روی زمین حذف میکردن.خدا انقدر خوشبختشون کنه که خوشبختی ما ب چشمشون نیاد.آمین.
فرد حسود هیچ وقت دست از حسود بر نمی دارد فرد دزد هیچ وقت از دزدی بر نمی دارد فرد دیکتاتور از دیکتاتوری بر نمی دارد و فرد نامردی از نامردی بر نمی دارد و غیره .ِ
وقتی فکر کنی که تو فرایند حسادت خود حسود چقدر اذیت میشه و تو آتیش حسادتش میسوزه بهتر میتونی با آآدمهای حسود کنار بیای...
خدایا حسادت را از حسودان دور کن  و انها را از دوستان ما قرار بده
 • دشمن حسود
 • عالی بود . متنی بود که در زندگی من اتفاق افتاده . من مورد حسد خاله ای که همیسن مادربزرگم هست و 80 ساله و دختر 65 سالش هستم. اینها بشدت نسبت به اینده من ترس دارن چون فکر میکنند تمامی شرایط لازم برای یک زندگی ایده ال رو دارم و دقیقا به همان شیوه مظلوم نمایی و رخنه کردن به شکل موریانه به زندگی من وارد شدن و خواست خدا بود اون روی دیگر انها افشا شد گرچه در ظاهر مثل بقیه از زیبایی بسیار من و کمالات دیگرم تعریف میکردن در باطن به ریشم می خندیدند و نقشه می کشیدند.
  لعنت خدا بر حسوددددددددددددددددددد

  سلام از مطلب بسیار خوبتون درباره افراد حسود ممنونم من نمیدونم از دست حسودها چیکار کنم با این که 4 قول میخونم صدقه میدم و اسپند دود میکنم اما باز نظر بدشون بهم اثر میکنه نمونش عمم بود که به زیبایی من حسادت میکنه و باعث شد صورت من پز از لک و جوش بشه و همچنین آذر دختر خاله مامانم خیلی حسوده
 • عزت الله فتحی
 • با سلام  محتوا متن شما زیبا بود  و در این  سادگی ریزبینی خاصی در آن مشاهده  می شود  


  پاسخ:
  متشکرم از نظر شما،اکثر مطالب اینچنینی حاصل تجربیات شخصی و تعامل نزدیک با افراد متعدد بوده و هرگز کپی برداری از منبع خاصی نیستند که صحت آنها به تجربه بارها به اثبات رسیده.
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">